Od sezóny 2022/2023 je současným dirigentem Jan Sedláček (více informací zde), vnuk a pokračovatel díla dirigenta a zakladatele orchestru Václava Mazáčka, který po 45 let orchestr řídil a nezapomenutelně se zapsal do historie a srdcí posluchačů KODK.

vaclav_mazacek

Od počátku existence tohoto komorního orchestru stál v jeho čele dirigent Václav Mazáček, sólotympánista orchestru České filharmonie a profesor pražské Konzervatoře. Jakkoli je již na odpočinku, stále orchestru vypomáhá, ať už úpravami skladeb pro orchestr nebo i pohotovým záskokem za vnuka.

Pane profesore, proč právě Kralupy?

Odpověď je celkem jednoduchá. Než jsme dostali byt v Praze, žili jsme s mou manželkou Jaruškou tři roky v Nelahozevsi a ona učila na LŠU v Kralupech. V té době hrála také v Symfonickém orchestru Dvořákova kraje (SODK), který vedl ředitel Vratislav Šimůnek. Když v roce 1968 absolvovala pražskou konzervatoř, dostala od něj nabídku, aby si zahrála Beethovenův II. klavírní koncert se SODK a že ho mohu dirigovat já.

Koncert se líbil a naše spolupráce s orchestrem trvala celý rok, než jsme se odstěhovali do Prahy. Krátce na to se orchestr z různých důvodů rozpadl.

Na jaře v roce 1976 se ozval ředitel LŠU v Kralupech Josef Hladký, zda bych mu nepomohl obnovit činnost orchestru. Poctivě přiznávám, nechtělo se mi dojíždět do Kralup po namáhavém dni plném zkoušek a nahrávání s Českou filharmonií a výuce na konzervatoři. Ale manželka věděla, že se mi dirigování líbí, a tak mne – na jeden rok – přemluvila, rozjet to. A tak v tom jedu už pětadvacet let – i s ní u cembala.

Jelikož hráčů na dechové nástroje bylo v Kralupech a okolí velmi málo, rozhodl jsem se vytvořit orchestr smyčcový, s cembalem. Na konci naší první sezóny – v dubnu 1977 – jsme se poprvé představili kralupskému publiku. Předvedli jsme skladby starých českých mistrů (Vodička, Fils, Benda) a Koncert pro oboe d’amore J.S.Bacha, který zahrál přítel a kolega z filharmonie František Kimel. V září téhož roku jsme byli vysláni na krajskou soutěž do Příbrami. Protože se hrál stejný program a protože se nenašel můj nástupce, bylo nutné spolupráci prodloužit.

Na přehlídce se nám dostalo velmi lichotivého uznání odborné poroty a doporučení – vydržet. Na zpáteční cestě jsme se zastavili v jednom sympatickém motorestu, kde jsme se osvěžili, poseděli, popovídali si. Tak jsme se tam vzájemně trochu lépe poznali i po stránce nehudební a stmelili se v prima partu, která je dodnes základem KODK…

(volně podle Almanachu 2001)

Dirigent Václav Mazáček kromě funkce dirigenta a hlavního jednatele orchestru nejen sám sestavoval programy všech koncertů, ale také stále upravuje a rozepisuje skladby pro smyčcový orchestr a tam, kde je potřeba, i vytvoří a doplní chybějící cembalový part.

Věnuje se také komponování – je autorem několika skladeb. Pro KODK například vytvořil podle francouzských a katalánských vzorů Sardanu „Přátelství Kralupy-Banyuls sur mer“ pro smyčce a zobcovou flétnu. Tato skladba zazněla s velkým úspěchem i na francouzském turné v roce 2000.


Komentáře

Dirigent — 1 komentář

  1. Zpětný ping:Aktualizováno : koncert Komorního orchestru Dvořákova kraje – Nelahozeves

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>